442 βοηθεια για άμυνα

Συζητήστε για τις τακτικές και τις προπονήσεις της ομάδας σας
Post Reply
User avatar
kollitos
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 311
Joined: Thu May 15, 2003 11:00 pm
Location: Marousi
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλησπέρα,
Ξεκίνησα ένα save με Blyth, την ανέβασα όλες τις κατηγορίες και πλέον είμαι premier league, χρησιμοποιώντας 4-4-2
https://ibb.co/dK0x9p
όλες τις σεζόν (6 σύνολο) , ίδια τακτική, το πράγμα πήγαινε μπόμπα..1η επίθεση πάντα, κ από τις καλύτερες (συνήθως η καλύτερη) άμυνες.
Φέτος Premier το πράγμα ζορίστηκε.. 1η άμυνα, 19η επιθεση
https://ibb.co/mqVm29

Γενικά προσπαθώ στο γήπεδο, να είμαι πιεστικός και να προσπαθώ να κάνω τον αντίπαλο να κάνει το λάθος, και πολύ γρήγορο τρανζιτιον να κάνω το γκολ στην αντεπίθεση. Αλλιώς μπάλα στους wingers , σέντρα -γκολ , ή μπάλα στον target man και πάσα στον Advanced forward - τετ α τετ , γκολ. Παρόλο που έχω ψηλά την άμυνα , είχα πάντα γρήγορους αμυντικούς ( acceleration>12-13) για να μην τρώω πολλές κάθετες.. αλλά φέτος κάθετες τρώω , τα πλαγια μπακ πελαγοδρομουν κ οτι παει μεσα γράφει...με έχει σώσει μόνο η επιθεση αλλιως πήγαινα για φούντο.

Τι βελτιώσεις μου προτείνετε, για να μη χαλασω την επιθεση αφου παει τοσο καλά , αλλα να βελτιώσω την αμυνα και τα avg της τετράδας πίσω (6.60-6.80)?
User avatar
To nou sou...
Football Legend
Football Legend
Posts: 10021
Joined: Mon Apr 26, 2010 8:32 pm
Football Manager της ομάδας: Oxford City
Αγαπημένη Ομάδα: Ολυμπιακός, Barcelona, Inter
facebook προφίλ: charis.karatzas
Status: Εμάς εδώ στην ξενιτιά, το fm είναι η μόνη μας χαρά...
Location: Καλή ερώτηση...
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Αρχικά συγχαρητηρία για την τρελή πορεία ως τώρα! Τώρα όσον αφορά τα προβλήματα που έχεις στην άμυνα, θα σου συνηστούσα να πειραματιστείς λίγο. Πχ βγάλε το tight marking από τις οδηγίες και δες πως αντιδρά η ομάδα σε αυτή την αλλαγή. Έχε υπόψιν σου ότι στην Πρέμιερ η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη από τις υπόλοιπες κατηγορίες. Οπότε μπορεί να έχεις γρήγορους αμυντικούς, αλλά οι αντίπαλοι να έχουν πιο γρήγορους επιθετικούς έτσι κι αλλιώς. Επίσης αν ο αντίπαλος κατεβάζει 3αδα στον άξονα έχεις θέμα αφού και έχεις έναν παίκτη λιγότερο, αλλά και οι ρόλοι που τους έχεις αναθέσει αφήνουν κενά. Αν θες να κρατήσεις το 4-4-2 δοκίμασε να βάλεις έναν από τους δύο με αμυντικά καθήκοντα. Τέλος τα πλάγια μπακ ίσως πελαγοδρομουν γιατί δεν έχουν στήριξη από τους εξτρέμ που είναι μπροστά τους. Εγώ θα κοιτούσα πρώτα να φτιάξω την άμυνα, κι ας χάλαγα την επίθεση πάντως. 75 γκολ είναι πάρα πολλά.
I LOVE THIS SITE!!!
Post Reply

Return to “Τακτικές”