Πρωτες εντυπώσεις από τη Προπόνηση του FM 2006

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM από τον μετρ του είδους Thrasso!
ioann
Amateur
Amateur
Posts: 144
Joined: Mon Nov 08, 2004 7:18 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν παιδιά θεωρώ πως στον τομέα προπόνηση το fm 2006, μας επιφύλλασε μια πολύ ευχάριστη εκπληξη, αν και αρχικά διαβάζοντας τα post εδώ είχα ανησυχήσει. Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή με Παο και κανοντας ένα πρόγραμμα μεταξύ heavy και very heavy συνάντησα και εγώ τα γνωστα προβλήματα με τραυματισμούς αμέτρητους και ανακολουθία συστημάτων προπόνησης και απόδοσης στο γήπεδο. π.χ. ναι μεν πολλά γκολ μπροστά αλλά πίσω .... μπάστε σκύλοι αλέστε, παρόλο που είχα δώσει βάση στην άμυνα στην προπόνηση.Σκέφτηκα λοιπόν ότι αν ο Πάο που έχει ένα κάποιο βάθος στο ρόστερ και που παίζει στο εύκολο ελληνικό πρωτάθλημα, τότε τι θα γίνει με μια μικρομεσαία ομάδα ενός πιο δύσκολου πρωταθλήματος; Οπως θα δείτε έπεσα έξω. Αφού τέλος πάντων έλυσα κάποια προβλήματα με το pc μου και την αναβαθμισή του σε ram φόρτωσα καμια δωδεκαριά πρωταθλήματα και ξεκίνησα με την αγαπημένη μου st. ettienne στην γαλλια. Λοιπόν προσέξτε: Τελείωσα την πρώτη σαιζόν τρίτος με την καλύτερη άμυνα στο πρωτάθλημα, σκοράροντας όχι πολλά γκολ είναι η αλήθεια, με σχετικά λίγους τραυματισμους(πάντα είχα το μεγαλύτερο μέρος του βασικού κορμού της 11άδας στην διαθεσή μου) ΧΩΡΙΣ καμια μεταγραφή και με μόνη προσθήκη στο stuff τους κλασικούς δύο ελεύθερους καλους ιταλούς coach. Την δεύτερη σαιζόν το έργο συνεχίζεται από ότι βλέπω και στο ch. league me όπλο την άμυνα και οι τραυματισμοί σε λογικό επίπεδο,άλλωστε αν δεν ήταν σε λογικό επίπεδο το roster δεν θα είχε αυτες τις διακρίσεις γιατί πέρα από ένα κορμό, βάθος δεν υπάρχει για rotation.

Αυτό που έχετε να κάνετε είναι να συνδυάσετε διάφορα tips από τα forum που διαβάζετε και με τις δικές σας προσθήκες να φτιάξετε ένα program που αν δείτε με τι πιστότητα ''βγαίνει'' στο pitch θα πάθετε πλάκα. Προσωπικά θεωρώ ότι πρόκειται για το καλύτερο μοντέλο προπόνησης που έχει βγάλει η si.

Τα δικά μου tips είναι (και κατέληξα έπειτα από πολυ ψαξιμο και σφαλιάρες με τον pao):

1) Προσπαθήστε να βάζετε όσο το δυνατόν λιγότερους προπονητές σε κάθε section. εαν είναι δυνατόν και ένας για κάθε section.

2) ενα πρόγραμμα για όλη την ομάδα και ένα για gk. όχι άλλο για επιθετικούς , άλλο για αμυντικούς, άλλο για μέσους. Προσωπικά πιστεύω ότι η ομάδα αμύνεται και επιτίθεται όλη μαζί και εξασφαλίζεις ομοιογένεια στην επίθεση και αλληλοκάλυψη στην άμυνα.

3) To heavy kai to very heavy δεν είναι αυτοσκοπός. Εαν το πρόγραμμα των αγώνων είναι βαρύ η προπόνηση και medium στο οverall να είναι μπορεί να αποδειχτεί μια χαρά.

4) Συνδυάστε την ''ποιότητα'' της προπόνησης με την ποσότητα. π.χ. Εγώ με το πρόγραμμα μου και την κατανομή των coaches στην st ettiene βγάζω πέντε αστεράκια sto defending, τρία στο attaking και τέσσερα σε όλα τα άλλα.Δεν θα είχε νόημα να βάλω μετά intensive training στο attacking από την στιγμή που η ποιότητα της προπόνησης στο section αυτο δεν είναι υψηλη. Αντίθετα έχω high την defending όπου ξέρω ότι γίνεται δουλειά επιπέδου.

5) Επιλέξτε ένα στοιχείο της ομάδας σας και τελοιοποιήστε το. π.χ. Οι μέσοι και οι αμυντικοί της st. ettienne έχουν σχετικά καλά teamwork, work rate, determination, και άλλα mental που σου δείχνουν ότι η ομάδα αυτό που μπορεί να κάνει καλά είναι να παίξει άμυνα ΣΑΝ ΟΜΑΔΑ (δεν έχει πολύ καλες μονάδες), άρα προπόνησε την καλά σε αυτό το επίπεδο και προσπάθησε απλώς τα υπόλοιπα attributes (επιθετικά, τεχνικά να μην σημειώνουν κατακόρυφη πτώση, να διατηρούνται τουλάχιστον σε αυτό που είναι).

6) Το intensive απαγορέυεται για εμένα σε οποιοδήποτε section της προπόνησης πλην ίσως των gk στo goalkeeping. Σκοπός μας δεν είναι να φτιάξουμε υπερπαικτες φτάνοντας τα αtributes στα όρια του PA. Δεν είμαστε ατζέντηδες. Θέλουμε να φτιάξουμε ομάδα που νικάει και ''φτιάχνουμε'' τους παίκτες οπως θέλουμε για να βοηθήσουν στο σύστημα της ομάδας.

7) μην θεωρείται σωστά ΟΛΑ όσα γράφει κάποιος σαν tips σε φόρουμ προπονήσεων ή τακτικών(συμπεριλαμβαμομένου φυσικα και εμένα) αλλά και μην τα απορρίπτεται όλα. Απλα συνδυάστε πληροφορίες.π.χ. εδώ και αρκετό καιρό έχοντας διαβάσει σε φορουμ ότι όταν έχεις αμυντικούς με pace anticipacion kai κάποια άλλα συγκεκριμένα attributes συν βέβαια τα κλασικα μαρκινγκ τακλινγκ ποζισιονιγκ, και παίζεις σύστημα με άμυνα στην ευθεία (παιζω πάντα στεγνο 4-3-3 με τρία αμυντικά χαφ στο κέντρο), πρέπει να παίζεις οφσάιντ τραπ. Εντάξει έπιασε στο fm 2005 ίσως και λόγω της ποιότητας ατομικά των αμυντικών των ομάδων που ανέλαβα και το κράτησα στάνταρ.Μόλις έφτιαχνα την τακτική της ομάδας που αναλάμβανα τίκαρα αμέσως το οφσάιντ τράπ. Τώρα στο fm 2006 νά τα γκόλ πίσω και να τα χαμένα τετατετ των αντιπάλων. Και διαβάζω πριν κανα δυο μέρες σε σχετικά καινούρια αθλητική εφημερίδα (σε ...day τελειώνει) για το 4-3-3 του Solint σε ένα βιβλίο που είχε γράψει ο ίδιος ότι απαγορέυεται το τεχνητό οφσάιντ. Στο Fm 2006 εκείνη την στιγμή είχα τελειώσει προετοιμασία με st ettienne με κάποια αμυντική αστάθεια με 5 γκολ παθητικό σε 7 παιχνίδια με μικρομεσαίους άλλων χωρών και είχα παίξει με Auxerre εντός (1-1) και με Τρουα εκτός (ήττα 0-1) για το πρωτάθλημα όταν αποφάσισα να ΞΕΤΙΚΑΡΩ το οφσαιντ τραπ. Την συνέχεια σε συνδυασμό με το training την ξέρετε. Πρώτη χρονιά στην Γαλλία και με Λυόν 0-0 έξω και 1-0 μέσα. Ποια; H St. Ettienne.
To ποιο σημαντικό όμως παιδιά είναι ότι στο 0-0 παιδιά δεν έκαναν MIA FASH. Απο εκείνο το match και μετά βλέπω τους αγώνες σε full match mode και τρελλένομαι να βλέπω πως παίζει άμυνα όλη η 11 άδα. Μιλάμε για την πρώτη χρονιά που ξέρουμε όλοι πόσο δύσκολο είναι να πάρεις αποτελέσματα από ''Μεγάλους΄'.

8) Δεν αλλάζω το training κάθε λίγο και λιγάκι όταν ακόμα ψάχνομαι για να βρώ το σωστό γιατι η ομάδα γίνεται ακόμη πιο χάλια. Το αλλάζω σιγά-σιγα (και σε διακοπες για εθνικες ομάδες) για να μην χάσουν οι παίκτες τον μπούσουλα.Και αν βρώ το σωστό Δεν κουνάω ρούπι.

Καλή επιτυχία σε όλους, θα πάθετε πλάκα με το training του fm 2006 απλά κάντε υπομονή.

P.S. Osoi xχρησιμοποιούν τα λογιών λογιών cheating se scouting,training,tactics, δεν θα μάθουν ποτέ τι χαρά(άλλη είναι η σωστή λέξη, (τ)αύλα νομίζω), μπορεί να σου χαρίσει το fm και τι είδους είναι η απόλυτη πόρωση με τo συγκεκριμένο game kai κυρίως τώρα me το fm 2006
ioann977
airy
Trialist
Trialist
Posts: 7
Joined: Sun Jan 09, 2005 4:34 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Λοιπόν πρώτη μου μέρα με το παιχνίδι χτες (μιας και τα κάνανε μαντάρα και επίσημα δεν έχει κυκλοφορήσει στην Κύπρο ακόμη). Στην αρχή 1-2 μήνες δεν έβλεπα διαφορά στην προπόνηση. Μετά φάνηκαν αρκετά κάτω και ελάχιστα πάνω βελάκια. Ετσι αποφάσισα να πάιξω με την προπόνηση μου. Πρόσλαβα προπονητές και έβαλα σε κάθε ένα μόνο ένα σημείο να προπονεί (κατά προτίμηση να μου δίνει 4-5 αστεράκια). Το πρόβλημα είναι ότι πάλει θα αργήσει να μου δείξει αλλαγή και έτσι χάνω χρόνο.

Αυτό που σκέφτηκα είναι με την δημιουργία κάπιων προπονήσεων να το αφήσω να τρέξει και να δω πιοι παίκτες βελτιώνονται. Όσοι δεν βελτιώνοντε να δημιουργείτε νέα προπόνηση και να μετακινούντε. 'Εστω και αν κάνω 20 προγράμματα προπόνησης πιστεύω σε κάποια φάση έτσι όλοι μου οι παίκτες θα βελτιώνονται.
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="ioann"]
1) Προσπαθήστε να βάζετε όσο το δυνατόν λιγότερους προπονητές σε κάθε section. εαν είναι δυνατόν και ένας για κάθε section.

2) ενα πρόγραμμα για όλη την ομάδα και ένα για gk. όχι άλλο για επιθετικούς , άλλο για αμυντικούς, άλλο για μέσους. Προσωπικά πιστεύω ότι η ομάδα αμύνεται και επιτίθεται όλη μαζί και εξασφαλίζεις ομοιογένεια στην επίθεση και αλληλοκάλυψη στην άμυνα.
[/quote]

Σε αυτά θα πρέπει να διαφωνήσω.

1) Αν είναι πολλοί οι παίκτες στο πρόγραμμα, δεν μπορείς να βάλεις μόνο έναν προπονητή, γιατί έτσι θα ανέβει το "φόρτωμα" του προπονητή σε average και θα πέσουν τα αστεράκια της προπόνησης. Πρέπει να το "φόρτωμα" του προπονητή να είναι light για βέλτιστα αποτελέσματα.

2) Αυτό δεν υπάρχει στο παιχνίδι αυτήν τη στιγμή. Το αν προπονούνται όλοι μαζί δεν παίζει ρόλο σε αυτήν την έκδοση.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΡΟΛΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΟΙΟΓΕΝΕΙΑ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΠΟΛΛΑ ΛΕΠΤΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΜΑΤΣ.
SpyrosAEL
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Thu Nov 10, 2005 3:54 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καινούριος χρήστης στο forum παλιός στα Manager...

Λοιπόν εγώ μπήκα να βοηθήσω με την προπόνηση...

Μετά από αρκετή ενασχόληση μπορώ να πω ότι έχω βρει την άκρη με το τι ακριβώς παίζεται...

1. Το κάθε είδος προπόνησης θέλει τουλάχιστον 2 προπονητές.

2. Ο κάθε προπονητής μπαίνει σε ένα είδος προπόνησης για καλύτερα αποτελέσματα.
Δηλαδή κάντε clear all και μετά παρτε έναν και δείτε σε ποια προπόνηση έχει τα περισσότερα αστεράκια. (6 είναι το μέγιστο εάν έχει 19-20 attribute στη συγκεκριμένη προπόνηση)

3. Το workload πρέπει να είναι light στις κάτω μπάρες γιατί δείχνει το φόρτο εργασίας των coaches για να καταφέρουν να βγάλουν τις προπονήσεις....

Ο τελικός στόχος θα πρέπει να είναι 2 προπονητές σε κάθε ένα από τα προγράμμματα (strength, aerobic, etc.) και workload light σε όλα...
Εάν καταφέρετε να βάλετε και 4-6 αστέρια σε κάθε είδος (πράγμα που θα το καταφέρετε μόνο εάν χρησιμοποιείται τον κάθε προπονητη σας σε ένα είδος προπόνησης, μετά το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να φτιάχνετε ότι είδος προπόνησης θέλετε για τους παίχτες σας...

Θυμηθείτε μόλις ξεκινάνε οι προπονήσεις: Very heavy για ένα μήνα...

Ένα μήνα ακόμα heavy

Μετά μέχρι τον Μάρτιο - Απρίλιο medium

και μέχρι το τέλος της χρονιάς light (αλλά με strength και aerobic medium)

Ελπίζω να βοήθησα...

Τα λέμε
cantona
Trialist
Trialist
Posts: 1
Joined: Tue Nov 08, 2005 10:07 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Καλημερα σε ολους.Ηθελα να πω κι εγω κατι για την προπονηση.Θεωρω κι εγω πως αυτη η προπονηση ειναι χειροτερη απο του 2005.Στις πραγματικες προπονησεις των ομαδων κανουν καποιες ασκησεις οπως πχ το pig in the middle ή καποιο αλλο που δινει καποια στοιχεια ας πουμε στο passing.Ειναι πιο ωραιο να ψαχνεις να βρεις τι βοηθαει την ομαδα σου περισσοτερο παρα να βαζεις γενικα attacking ας πουμε που βελτιωνει καποια συγκεκριμενα attributes.Η παλια προπονηση σε εκανε να σκεφτεσαι περισσοτερο και ηταν πολυ πιο κοντα στη πραγματικοτητα.Απορω γιατι το αφησανε πραγματικα.
kopa
Youth Team Manager
Youth Team Manager
Posts: 2048
Joined: Thu Sep 29, 2005 1:51 am
Football Manager της ομάδας: Α.Ε.Κ
Αγαπημένη Ομάδα: Α.Ε.Κ
Location: Αλεξανδρούπολη - Θεσσαλονίκη
Has thanked: 0
Been thanked: 0

τελικά τι είναι προτιμότερο?μια προπόνηση για όλους,ξεχωριστή για def-mid-att,ή ακόμα πιο ξεχωριστά με dc,wb,dm,amrl,amc,att?
Το αν προπονούνται όλοι μαζί δεν παίζει ρόλο σε αυτήν την έκδοση είπε ο thrassos αλλά προσωπικά έχω δει μεγάλη διαφορά.με ξεχωριστή προπόνηση κόντεψα να υποβιβαστώ,έβλεπα τους παίχτες στον αγώνα να κάνουν ότι να ναι,να τρώω σχεδόν πάντα γκολ στο πρώτο δεκάλεπτο και γενικά ανομοιογένεια στον τρόπο παιχνιδιού.
ξεκίνησα new game πάλι με την ίδια ομάδα(εργοτέλη,αν έχει σημασία) με πρόγραμμα προπόνησης για όλους και πήρα το πρωτάθλημα στη β',η ομάδα παίζει μπαλάρα και την επόμενη χρονιά βγήκα 4ος.
τι μπορεί να έφταιξε στο πρώτο παιχνίδι μου?
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Κόπα, οτιδήποτε άλλο.

Καντονά, το πρόβλημα με την προηγούμενη προπόνηση ήταν ότι σε έκανε να σκεφτείς πιο πολύ από ό,τι χρειαζόταν. Στο τέλος σημασία είχε μόνο τι αθροίσματα συγκέντρωνε η κάθε κατηγορία (πχ Set Pieces τόσοι πόντοι), αλλά δεν ήταν εύκολο να καταλάβεις (για να μην πω αδύνατο), αφού η ανάπτυξη των παικτών εξαρτάται κι από ένα σωρό άλλα πράγματα. Έτσι ήταν υπερβολικά ασαφής. Το αποτέλεσμα ήταν ότι σχεδόν κανείς δεν έδινε σημασία στην προπόνηση, οπότε είχε χάσει το νόημά της. Για αυτό άλλαξε.
Antonis78
Trialist
Trialist
Posts: 12
Joined: Fri Apr 15, 2005 10:35 am
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Γειά σας παιδιά.
Καταρχήν θέλω να πώ ότι συμφωνώ με τον ioann και το Thrasso ότι η προπόνηση έχει γίνει πολύ καλύτερη σε αυτό το FM. Τώρα μπορείς να βελτιώσεις κάθε παίχτη εκεί που πραγματικά το χρειάζεσαι χωρίς να πονοκεφαλιάζεις για την κάθε άσκηση και αν είναι κατάλληλη. Έχω όμως μερικές απορίες.
1) Στην αρχή προσπάθησα να φτιάξω ένα πρόγραμμα για κάθε θέση (Def, Mid, κτλ) αλλά δεν μπορώ να πω ότι είδα μεγάλη βελτίωση στα χαρακτηριστικά των παιχτών. Τώρα έχω κάνει ξεχωριστό πρόγραμμα για τον καθένα προσωπικά και δίνω βάρος εκεί που θέλω. Είναι σωστό αυτό που έχω κάνει ή θα γίνουν τα πράγματα χειρότερα;
2) Τους coaches τους έχω κάνει autoassign και μου έχει βγάλει 4 αστεράκια σε κάθε πρόγραμμα. Είναι εντάξει ή να τους κάνω manual;
3) Με τους τραυματισμούς τι γίνεται; Πρέπει να μειώσω το training από heavy σε medium πχ ή είναι συνδυασμός πραγμάτων; (τι ασκήσεις έχεις βάλει, σε τι περίοδο είσαι κτλ)
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Aντώνη,

1) Αν έχεις το κουράγιο, αυτό που κάνεις είναι ιδανικό.

2) Καλά είναι, αλλά το autoassign επίτηδες δεν είναι τέλειο (αλλιώς δε θα είχε ενδιαφέρον να ασχοληθεί κανείς, έτσι δεν είναι?). Οπότε είναι αρκετά πιθανό να αποκτήσεις 5 αστέρια σε κάποιες κατηγορίες, αν προσπαθήσεις Manually. Πήγαινε και δες στο thread "FM Coaches" για το τι πρέπει να κάνεις.

3) Όλα παίζουν ρόλο (πχ βάρος αγωνιστικού προγράμματος, αριθμός physios κλπ), αλλά βεβαίως το heavy training είναι αυτό που λέει, "βαρύ", οπότε ναι, σου δημιουργεί παραπάνω τραυματισμούς.
toni lora
Assistant Manager
Assistant Manager
Posts: 3356
Joined: Mon Dec 26, 2005 3:04 pm
Football Manager της ομάδας: on Holiday
Αγαπημένη Ομάδα: Πρασινες ΤΟΥΛΟΥΜΠΕΣ
Status: ..πιασε μια... Τουλουμπα!
Location: Κορυδαλλος-Νικαια
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εχει δικιο ο svita.........παιζω χρονια μπαλα και καταλαβαινω τι εννοει...
εχω καταλαβει οτι το μονο που μπορει ισωσ να συμβαινει ειναι να δεσουν οι παιχτεσ μιασ ομαδας αν παιζουν αρκετες φορες το ιδιο συστημα με τισ ιδιεσ ρυθμισεις.......αλλα και παλι δεν μπορεισ να πεισ οτι δινεις το δικο σου στιγμα στην προπονηση...............
θα μπορουσαν οι εκδοτες του παιχνιδιου να κανουν κατι για αυτο ,
εστω βαζοντασ μια επιλογη ασκησεων ομαδικης τακτικησ ετοιμων απο βιβλια...και το καλυτερο ειναι ενας χαρτισ γηπεδου και να φτιαχνουμε εμεις τισ ασκησεις....(μπραβο svita)

Νομιζω οτι πρεπει απο τωρα να στελνουμε τισ αποψεις μας στουσ εκδοτες..
δεν ξερω καλα αγγλικα...κριμα!
οποιος θελει μπορουμε να συνεργαστουμε.

Διαβαστε το βιβλιο του Σολιντ(δεν θυμαμαι ακριβως το τιτλο,το εχω σπιτι,θα το δωσω την επομενη)
jenk
Trialist
Trialist
Posts: 11
Joined: Sun Sep 11, 2005 8:29 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ρε παιδια αν μπορειται βοηθηστε με !!!! τα ποσοστα των παιχτων μου δεν ανεβαινουν ισως να χρειαζομαι καποιο προγραμμα προπονησεις εχετε καποιο να μου πειτε να κατεβασω ? ευχαριστω
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2006”