Coaches

Συζητήστε για το τρόπο που προπονείτε τους παίκτες! Τεστ, συγκρίσεις και αναλύσεις των προπονητικών προγραμμάτων του FM από τον μετρ του είδους Thrasso!
Post Reply
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Το τι βελτιώνεται με κάθε κατηγορία προπόνησης φαίνεται αν τοποθετήσετε τον κέρσορα πάνω από το όνομά της.

Από εκεί και πέρα, εδώ καταγράφω το τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχει ένας coach για να να προσφέρει τα μέγιστα σε κάποιο είδος προπόνησης:

Strength:
Fitness Coaching

Aerobic:
Fitness Coaching

Goalkeeping:
Goalkeepers Coaching

Tactics:
Tactics Coaching

Ball Control:
Technique Coaching

Defending:
Defending Coaching

Attacking:
Attacking Coaching

Shooting:
Technique Coaching, Attacking Coaching

Set Pieces:
Technique Coaching, Attacking Coaching, Mental Coaching.

Στις κατηγορίες που παίζει ρόλο πάνω από ένα coaching attribute, κυνηγήστε τα με τη σειρά που τα έγραψα.

To Motivation παίζει λίγο ρόλο σε όλα, αλλά αρκετά λίγο (δεν κάνει πολλή διαφορά).

Για να έχετε τα καλύτερα αποτελέσματα με τους coaches, οφείλει το Workload της κάθε κατηγορίας να είναι στο Light (στην οθόνη Training/Coaches, στο Summary).

Oπότε ακολουθήστε την εξής λογική:

Σε κάθε κατηγορία προπόνησης, βάλετε τον coach που μπορεί να της προσφέρει τα περισσότερα αστέρια και -αν το Workload δεν είναι ακόμα στο Light- βάλτε άλλον έναν για συμπλήρωμα. Ο coach-συμπλήρωμα δε χρειάζεται να είναι καλός. Ο "καλός" coach είναι καλό να αφιερώνεται σε μία μόνο κατηγορία, για να δώσει τα μέγιστα αστέρια σε αυτήν.

Έχετε υπόψη ότι υπάρχουν μερικά bugs στους coaches, τα οποία τα έχει ήδη η SI στα υπόψη.
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote]Shooting:
Technique Coaching, Attacking Coaching

Set Pieces:
Technique Coaching, Attacking Coaching, Mental Coaching. [/quote]

you are the man :wink:

αυτο ηθελα...οπως ειχα καταλαβει,τα πιο δυσκολα shooting-set pieces

να προσθεσω ακομη ότι το workload της καθε προπονησης,εξαρταται απο το ποσοι παιχτες προπονουντε σ αυτη...για παραδειγμα οι GK που συνηθως ειναι 2-3 με 2 προπονητες γινεται light η προπονηση,ενω σε αλλη προπονηση που θα υπαρχουν περισσοτεροι παιχτες θα θελει 3-4 προπονητες...

ετσι λοιπον,για να πετυχετε 5 αστερια σε καθε προπονηση χρειαζεστε κατ αρχην 9 προπονητες,και περιπου 3 ακομα σε καθε προπονηση...(μερικους θα τους εχετε σε 2 και σε 3 προπονησεις,αφου πρωτα εχετε βαλει τους 9 των 5 αστερων..)

γενικα θα πρεπει πανω κατω να εχετε 20 με 25 προπονητες για να δουλεψετε φουλ τη προπονηση...
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Thanks, Bravejohn.

Aλλά ακόμα και για 5 αστέρια δε χρειάζονται τόσοι προπονητές, 10 προπονητές είναι αρκετοί:

1 εξειδικευμένος προπονητής για κάθε κατηγορία x 9 κατηγορίες
1 προπονητές που θα εργάζεται σαν coach-συμπλήρωμα σε όλες της κατηγορίες

Σύνολο: 10 προπονητές

Δηλαδή με 10 προπονητές μπορείτε να έχετε maximum απόδοση.
User avatar
ale3is
Backup
Backup
Posts: 795
Joined: Tue Jul 08, 2003 11:00 pm
Αγαπημένη Ομάδα: Panathinaikos F.C
Location: Βούλα
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Αφου οπως ειπες maximum αποδωση θα εχουμε αν και το workload ειναι στο light,με 40 παιχτες στο fitness δεν νομιζω 2 προπονητες μονο να τα βγαζουν περα...Μαλλον γυρω στους 20 χρειαζομαστε για max αποτελεσματα...
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δοκίμασέ το, Αλέξη, και πες μου τι έβγαλες. Στον Παναθηναϊκό τα κατάφερα με 10 προπονητές, αλλά πρέπει να κοιτάξω με τι μεγέθους database έπαιζα.
User avatar
ertai1987
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 368
Joined: Sat Jun 21, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

peripou poso prepei na exei enas coach gia na dosei 5 asterakia (gia paradeigma 16 sto fitness dinei 5 asterakia sto strength i sto aerobic?)
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

εγω στο ΠΑΟΚ,με huge db, θελω 3 προπονητες σε καθε προγραμμα για να γινει light...γιατι εχει πολλους στην under 19...με 2 ειναι στο average...
και σε κανα 2(δε θυμαμαι τωρα) ηθελα 4 για να γινει light!!

σιγουρα ομως δε παιζει ρολο μετα το προπονητη των 5 αστερων,ποσα αστερια δινουν οι υπολοιποι?
δηλαδη αν εγω εχω 25 προπονητες και καταφερω,περα τα 5 αστερια,οι απο πισω να δινουν 4 αστερια δε θα χω καλυτερα αποτελεσματα απ οτι καποιος που χει απο πισω 2 αστερια?λογικα θα παιζει ρολο κι αυτο,αλλιως δε θα χρειαζοταν 2 και 3 προπονητες σε καθε προπονηση...

εκτος κι αν οι υπολοιποι μπαινουν σαν βοηθοι του πρωτου και εκτελουν τις εντολες του,οποτε ετσι αλλαζει το θεμα...
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ertai,
δεν μπορώ να απαντήσω εύκολα αυτήν την ερώτηση, γιατί εξαρτάται από πάνω από ένα πράγματα. Ο παραπάνω είναι ένας rough guide, δηλαδή ποιόν προπονητή να διαλέξετε, για να έχετε τις καλύτερες πιθανότητες επιτυχίας. Δηλαδή μπορεί κάποιος με Defending 18 να δίνει 5 αστέρια και κάποιος άλλος να δίνει 4 (χωρίς να υπολείπεται στο Motivation), είναι λίγο μπέρδεμα, ειδικά αυτήν τη στιγμή με ένα bug που υπάρχει.


Bravejohn,
αυτό που λέω είναι ότι δεν κάνει διαφορά στα αστέρια. Τώρα το αν κάνει διαφορά στην ουσία, αυτό δεν το ξέρω ακόμα (αν και υπολογίζω πως μάλλον όχι).

Αν έχεις τόσους πολλούς παίκτες, δοκίμασε να βάλεις 11:
9 εξειδικευμένους και δύο που ασχολούνται με όλες τις κατηγορίες. Δεν ξέρω τι θα συμβεί, γιατί δεν έχω τόσους παίκτες, αλλά υπολογίζω πως θα δουλέψει.
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote]Αν έχεις τόσους πολλούς παίκτες, δοκίμασε να βάλεις 11:
9 εξειδικευμένους και δύο που ασχολούνται με όλες τις κατηγορίες. Δεν ξέρω τι θα συμβεί, γιατί δεν έχω τόσους παίκτες, αλλά υπολογίζω πως θα δουλέψει.[/quote]

θα δουλεψει σιγουρα...απλα εγω νομιζα ότι επαιζε ρολο ποσα αστερια θα δινουν οι πισω και ανχωθηκα και πηγα πηρα 25 προπονητες...ωστε οι πισω προπονητες να δινουν τουλαχιστον 3...με αποτελεσμα να εχω ξοδεψει μεγαλο wage budget για αυτους...
παντως δουλευει καλα η προπονηση μου...υπαρχει ανοδος...
User avatar
ertai1987
Youth Pro
Youth Pro
Posts: 368
Joined: Sat Jun 21, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

[quote="Bravejohn"][quote]Αν έχεις τόσους πολλούς παίκτες, δοκίμασε να βάλεις 11:
9 εξειδικευμένους και δύο που ασχολούνται με όλες τις κατηγορίες. Δεν ξέρω τι θα συμβεί, γιατί δεν έχω τόσους παίκτες, αλλά υπολογίζω πως θα δουλέψει.[/quote]

θα δουλεψει σιγουρα...απλα εγω νομιζα ότι επαιζε ρολο ποσα αστερια θα δινουν οι πισω και ανχωθηκα και πηγα πηρα 25 προπονητες...ωστε οι πισω προπονητες να δινουν τουλαχιστον 3...με αποτελεσμα να εχω ξοδεψει μεγαλο wage budget για αυτους...
παντως δουλευει καλα η προπονηση μου...υπαρχει ανοδος...[/quote]

nomizo oi perissoteroi auto nomizame 8)
Bravejohn
Rotation
Rotation
Posts: 1010
Joined: Wed Mar 12, 2003 12:00 am
Football Manager της ομάδας: ΠΑΟΚ
Αγαπημένη Ομάδα: ΠΑΟΚ
Location: Σερρες
Has thanked: 0
Been thanked: 0

ναι οντως :D :D

αλλα ακομα δεν ξερουμε 100% αν παιζει ρολο ή οχι...

παντως και να παιζει καποιο ρολο,καλυτερα με 11 προπονητες για αρχη κι αν μετα το επιτρεπουν τα οικονομικά,παμε σε περισσοτερους...
dimosdial
Πρωταθλητής Προγνωστικών
Πρωταθλητής Προγνωστικών
Posts: 2990
Joined: Mon Apr 21, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Thanx Θρασσο,πολυ χρησιμο αυτο για τους Coaches.

Αλλα με τους Physios τι γινεται?Απο τη στιγμη που πλεον δε τους τοποθετουμε στα προγραμματα ποσους πρεπει να εχουμε στην ομαδα?
User avatar
ThrassosSevvas
Training Engineer
Training Engineer
Posts: 3778
Joined: Sun Apr 20, 2003 11:00 pm
Location: Αthens, GR
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Δήμο, δε γνωρίζω αυτήν τη στιγμή. Αυτό που έκανα στον Παναθηναϊκό είναι ότι αύξανα σιγά-σιγά τον αριθμό τους, μέχρι που οι τραυματισμοί μειώθηκαν σε πολύ ικανοποιητικό επίπεδο. Αυτή τη στιγμή έχω 9 physios για 57 παίκτες, οι τραυματισμοί μου είναι μάλλον λιγότεροι από το κανονικό, αλλά δεν αποκλείω να το έχω παρακάνει λίγο.
User avatar
dionysis
Amateur
Amateur
Posts: 112
Joined: Wed Oct 22, 2003 11:00 pm
Has thanked: 0
Been thanked: 0

Στην atletico madrid έχω 29 προπονητές για 78 παίκτες. Όλοι (εκτός από 4 οι οποίοι θα την κάνουν οικιοθελώς) έχουν 4 ή 5 αστέρια (η ομάδα φυσικά έχει παραπάνω lol, και εμένα για προπονητή looool), και τα στατιστικά των παικτών έχουν ανέβει πάρα πολύ, με το κλασικό πρόγραμμα προπόνησης, απλά το έχω βάλει στο heavy
User avatar
HitMan
Amateur
Amateur
Posts: 231
Joined: Sun Apr 27, 2003 11:00 pm
Location: Athens,Galatsi
Has thanked: 0
Been thanked: 0
Contact:

Εμένα με προβληματίζει το γεγονός δυσκολιάς εξευρεσής πολύ καλών προπονητών [ζητάνε όλοι πολλά λεφτά...]
Post Reply

Return to “Προπόνηση FM2006”